Je vaše firemní síť v bezpečí?

Věnujete dostatečnou pozornost zabezpečení své firemní sítě a ochraně dat? Víte, že síť může být ohrožena útokem zvenčí i několikrát denně?

Kybernetická bezpečnost je velmi aktuální téma nejen pro velké korporace a státní instituce, ale i pro malé a střední firmy a domácnosti. Mezi nejrozšířenější hrozby patří malware, spyware, adware, phishing, viry, trojské koně, červi, rootkity, ransomware a programy pro neautorizované změny nastavení prohlížeče. S těmito zbraněmi mohou útočníci získat vaše hesla, informace o platebních kartách, zablokovat počítač a požadovat výkupné, mazat vaše data nebo výrazně zpomalit vaši firemní síť.

Podle aktuálních průzkumů byly téměř tři čtvrtiny všech kyberútoků provedeny ve firmách s méně než 100 zaměstnanci. Důvodem je to, že malé a střední podniky nemají vlastní specialisty na IT bezpečnost a podceňují zabezpečení svých sítí. Ty jsou pak mnohem zranitelnější vůči kybernetickým hrozbám.

Součástí nabídky našich služeb je kompletní řešení IT bezpečnosti, které pokrývá všechny aspekty ochrany vašich firemních procesů a dat. Díky spolupráci s předními dodavateli pokročilých zabezpečovacích technologií disponujeme širokými znalostmi v tomto oboru.

Naši partneři

K zabezpečení sítí používáme nástroje spolehlivých partnerů.

Naše nabídka

 • Analýza
  Analýza stávajícího stavu a identifikace kybernetických rizik ve vaší společnosti
 • Návrh
  Návrh řešení kyberbezpečnostní politiky
 • Dodávka
  Dodávka, implementace a konfigurace hardwarových a softwarových bezpečnostních prostředků

Jak se vyhnout kyberútokům?

 • 1

  Používejte firewall
  Základním pilířem ochrany firemní sítě je správně nakonfigurovaný firewall. Firewall funguje jako bariéra mezi vašimi daty a kyberútočníky. V obou směrech propouští jen vybranou internetovou komunikaci a zároveň zaznamenává veškerý provoz. Doporučujeme instalovat firewall i na domácí sítě zaměstnanců, kteří pracují z domova.

 • 2

  Dbejte na používání bezpečných přístupových údajů
  Používejte kombinaci malých a velkých písmen, číslic a speciálních symbolů. Bezpečné heslo by mělo mít alespoň 8 znaků. Používejte náhodně generovaná hesla a správce hesel.

 • 3

  Používejte vícefaktorové ověřování uživatelů
  Kyberútočníci se bez většího úsilí dokážou prolomit do účtů s tzv. jednofaktorovou autentizací, kdy se pro ověření použije jen jméno a heslo. Zavedení dalších ochranných vrstev do procesu autentizace uživatele je však relativně jednoduché a s každým dalším prvkem, který přidáte, se zabezpečení výrazně zlepší. Mezi běžně používané autentizační metody patří např. jednorázové heslo, PIN, hardwarový token nebo biometrické údaje.

 • 4

  Zálohujte důležitá data
  Kyberútoky mohou způsobit nefunkčnost programů a operačního systému nebo poškození dat. Pravidelné zálohování důležitých dat v cloudovém úložišti nebo na externím disku vám může výrazně usnadnit obnovu po případném pádu systému.

 • 5

  Šifrujte
  Součástí základní kyberhygieny by mělo být šifrování důležitých souborů a dat před jejich sdílením. Pokud všechny ostatní metody zabezpečení selžou a útočníkovi se podaří získat vaše data, díky šifrování mu budou k ničemu. Rekonstruovat zašifrovaná data je totiž velmi obtížné. Šifrování dat přitom není nijak složité a lze ho vyřešit jednoduchým bezpečnostním softwarem.

 • 6

  Pravidelně aktualizujte software
  Důsledné aktualizování softwaru má svůj dobrý důvod. Vždy, když škodlivý software získá nové schopnosti, váš poskytovatel služeb reaguje aktualizacemi systémů a softwaru. Ignorování výzev k softwarovým aktualizacím je jedním z nejčastějších uživatelských hříchů, který může být pro vaši firemní síť fatální.

 • 7

  Používejte důvěryhodné programy a navštěvujte bezpečné internetové stránky
  Návštěvy podezřelých webových stránek jsou z pohledu kyberbezpečnosti jednou z nejrizikovějších uživatelských aktivit. Z průzkumů vyplývá, že téměř polovina uživatelů riskuje na firemním internetu mnohem více než doma, protože věří, že IT oddělení je před případnou kybernetickou hrozbou spolehlivě ochrání.

 • 8

  Zaveďte bezpečnostní IT směrnice
  I v malých firmách, které mnohdy nemají formálně ošetřené vnitrofiremní procesy, je vhodné zavést interní směrnici o IT bezpečnosti. Bezpečností politika s detailním popisem povinností a zodpovědností uživatelů firemní sítě vám usnadní řešení případného kyberbezpečnostního incidentu. Touto směrnicí byste měli ošetřit i používání soukromých mobilních zařízení, pokud z nich uživatelé přistupují k vaší firemní síti.

 • 9

  Průběžně vzdělávejte své zaměstnance
  Zanedbání základních postupů při změně hesla nebo instalaci důležitých aktualizací může ohrozit celou firmu. Podle průzkumu agentury Ipsos z roku 2022 se při využívání firemní sítě chová zodpovědně pouhých 37 % zaměstnanců.